Конференції, семінари

Проведені конференції кафедрою

Збірники матеріалів

10 жовтня 2012 р. - Науково-практична конференція "Сучасні аспекти діагностики і лікування захворювань внутрішніх органів"

У конференц-залі Тернопільської міської комунальної лікарні № 2

10 жовтня 2012 року проведено науково-практичну конференцію «Сучасні аспекти діагностики й лікування захворювань внутрішніх органів».

Науково-практична конференція організована колективами кафедри пропедевтики внутрішньої медицини та фтизіатрії й кафедри клінічної фармації. Проведено два пленарних засідання.

Перше пленарне засідання відкрили перший заступник начальника головного управління охорони здоров'я Тернопільської області Чайківська Лідія Зіновіївна та декан медичного факультету Тернопільського державного медичного факультету проф. А.Г. Шульгай. Л.З. Чайківська виступила з доповіддю про сучасний стан охорони здоров'я в області та проблеми забезпечення населення медичними кадрами й первинною медичною допомогою.

У роботі конференції взяло участь 176 учасників не лише з лікувальних закладів м. Тернополя, але і з районних лікарень, амбулаторій Тернопільської та Рівненської областей, міста Львова, Трускавця, Вінниці, Запоріжжя.

Тернопільський державний медичний університет ім. І.Я. Горбачевського цікавими доповідями представили проф. С.М. Андрейчин, проф. О.Є. Самогальська, проф. Л.А. Грищук, проф. М.І. Швед, проф. С.І. Сміян,проф. Л.С. Бабінець, проф. І.Я. Господарський, доц. Н.З. Ярема, доц. Б.Г. Бугай, доц. Е.М. Кованова та інші.

У пленарних засіданнях взяли участь доповідачі з Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького, Львівського обласного спеціалізованого диспансеру радіаційного захисту населення, Кримського державного медичного університету ім. С.І. Георгієвського, Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова, Запорізького державного медичного університету.

Під час проведення пленарних засідань були підняті й обговорені, зокрема, питання лікування хронічного болю в загальнотерапевтичній практиці (проф. С.М. Андрейчин), діагностики й лікування моноартритів (проф. С.І. Сміян), кислотозалежних захворювань (проф. О.Є. Самогальська), інфекцій сечовидільної системи (проф. Л.С. Бабінець), артеріальної гіпертензії з дисліпідеміями (доц. Н.З. Ярема).

Значний практичний інтерес для лікарів-інтерністів становила доповідь проф. Л.А. Грищука про особливості диференційної діагностики порожнистих утворів у легенях.

Проф. І.Я. Господарський акцентував увагу на змінах імунного статусу у хворих з частими респіраторними простудними захворюваннями й особливостях вибору антибіотика у пацієнтів з різними захворюваннями органів дихання.

Доц. Е.М. Кованова запропонувала до уваги практичних лікарів досупний у використанні тест визначення онкогенності H. pylori, що є ефективним в плані прогнозування перебігу виразкової хвороби та гастриту.

У зв’язку із зростанням захворюваності на вірусні гепатити В та С актуальною була доповідь доц. Б.Г. Бугая, який дав характеристику сучасних можливостей лабораторної діагностики й противірусної терапії цієї патології.

Після обговорення доповідей ухвалено резолюцію конференції.

Матеріали конференції опубліковані у збірнику тез доповідей конференції.

03-04 жовтня 2013 р. - ІІІ науковий симпозіум (з міжнародною участю) «Імунопатологія при захворюваннях органів дихання і травлення»

03-04 жовтня 2013 року на базі навчально-оздоровчого комплексу “Червона калина” ДВНЗ «Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського МОЗ України» відбувся ІІІ науковий симпозіум “Імунопатологія при захворюваннях органів дихання і травлення”.

На симпозіумі були представлені роботи з різних регіонів України та з Польщі, Білорусії та Росії.

Учасників симпозіуму привітали:

- проректор з науково-педагогічної та лікувальної роботи Тернопільського державного медичного університету

ім. І. Я. Горбачевського, д.мед.н. Ярема Надія Іванівна

DSC_0098

- заступник директора департаменту охорони здоров’я Тернопільської обласної державної адміністрації

Чайковська Лідія Зіновіївна

DSC_0109

В рамках симпозіуму були проведені пленарне і секційні засідання , а також два майстер-класи.

Зокрема із доповідями виступили :

Д.м.н. Ярема Н.І. , Cавченко І.П., Радецька Л.В., Коцюба О.І.

«Лікування хворих на гіпертонічну хворобу в рамках всеукраїнського пілотного проекту з артеріальної гіпертензії»

ДВНЗ «Тернопільський державний медичний університет імені І. Я. Горбачевського МОЗ України»

DSC_0119

Доц. Суханов Дмитро Сергійович

«Фармакологическая регуляция апоптоза гепатоцитов при воздействии противотуберкулезных препаратов»

Северо-Западный государственный медицинский университет им. И.И. Мечникова Минздрава России,

Санкт-Петербург

DSC_0128

проф. Господарський І.Я., Волинець К.В.

«Проблемні питання хронічного гепатиту С»

ДВНЗ «Тернопільський державний медичний університет імені І. Я. Горбачевського МОЗ України»

DSC_0138

проф. Пасечко Н.В., Свистун І.І.

«Нові підходи до ведення хворих цукровим діабетом 2 типу»

ДВНЗ «Тернопільський державний медичний університет імені І. Я. Горбачевського МОЗ України»

DSC_0156

Самогальська О.Є.

«Есенціальні фосфоліпіди і синтетичні засоби»

ДВНЗ «Тернопільський державний медичний університет імені І. Я. Горбачевського МОЗ України»

DSC_0219

д.мед.н. Валецький Ю.М.

«Деякі помилки в діагностиці та лікуванні туберкульозу»

Волинська філія кафедри сімейної медицини факультету післядипломної освіти

Львівського національного медичного університету ім. Д. Галицького. м. Луцьк

DSC_0180

Матвєєва С.Л.

«Вміст селену, тиреоїдний статус та цитокіновий баланс у хворих на туберкульоз легень»

Харківський національний медичний університет

DSC_0279
DSC_0209

Фото на пам’ять з учасниками симпозіуму

Прийнята резолюція симпозіуму :

На симпозіумі констатовано, що проблеми імунопатології при захворюваннях органів дихання і травлення в Україні та за кордоном продовжують залишатися актуальними в даний час.

Рекомендовано:

1. Активізувати на всіх рівнях надання медичної допомоги виконання Пілотного проекту з артеріальної гіпертензії у Тернопільській області.

2. Продовжити проведення досліджень, спрямованих на поліпшення діагностики, лікування імунопатології при захворюваннях органів дихання і травлення та туберкульозу.

3. Кращі результати наукових досліджень рекомендувати для впровадження в клінічну практику та в педагогічний процес вищих медичних навчальних закладів.

4. Рекомендувати МОЗ України забезпечити проведення імунологічних досліджень в клініках сучасною діагностичною апаратурою, зокрема, проточним цитофлюориметром.

5. Сприяти проходженню тематичного удосконалення з клінічної імунології та пульмонології фахівцями суміжних спеціальностей на Україні та за кордоном.

23-24 жовтня 2014 р. - Міжобласна науково-практична конференція«Сучасні аспекти діагностики, лікування іреабілітації захворювань внутрішніх органів»

На базі міської комунальної лікарні №2 було проведено міжобласну науково-практичну конференцію ,,Сучасні аспекти діагностики, лікування і реабілітації захворювань внутрішніх органів». Конференція відбулася за участю кафедри пропедевтики внутрішньої медицини та фтизіатрії, кафедри внутрішньої медицини№1, кафедри медичної реабілітації та спортивної медицини.

Вступне слово було надано проректору з науково-педагогічної та лікувальної роботи професору Яремі Н.І.. Вітальне слово Надія Іванівна розпочала з вшанування пам’яті ректора Тернопільського державного медичного університету імені І.Я. Горбачевського - Ковальчука Леоніда Якимовича.

Вона висловила сподівання на те, що працівники вузу та лікарі області продовжать і втілять в життя ідеї та плани Леоніда Якимовича.

_MG_3274

Наступною з вітальним словом виступила головний спеціаліст охорони здоров’я Тернопільської обласної адміністрації Матюк Л.М., яка наголосила про провідну роль сімейного лікаря на первинній ланці надання медичної допомоги.

IMG_3286

У пленарному засіданні взяли участь провідні висококваліфіковані професори та доценти ТДМУ, та гості конференції.

Перше пленарне засідання розпочалося з виступу професора Яреми Н.І. на тему: ,,Тактика сімейного лікаря при лікуванні хворих на артеріальну гіпертензію в рамках реалізації Пілотного проекту з артеріальною гіпертензією». Надія Іванівна підкреслила важливу роль центрів первинної медико- санітарної допомоги та особливу роль сімейного лікаря в суспільстві. Адже саме сімейний лікар вперше спілкується з хворим і вирішує необхідність у подільших консультаціях інших вузьких спеціалістів.

Гостя з Києва професор Дудар І.О. в своїй доповіді висвітлила сучасні підходи до лікування інфекцій сечовидільної системи, зокрема при такому поширеному захворюванні, як цукровий діабет. Дана доповідь викликала ряд запитань з боку практичних лікарів різних галузь та зокрема лікарів сімейної медицини з приводу оптимального вибору сорбентів при лікуванні ниркової недостатності.

_MG_3318

Професор Швед М.І. загострив увагу на особливостях антикоагулянтної терапії при фібриляції передсердь у хворих похилого віку. Зокрема переконливо довів переваги використання нових оральних антикоагулянтів у порівнянні з традиційними схемами лікування.

DSC_0399

Професор Голяченко А.О. у своїй доповіді висвітлив сучасні перспективи та можливості реабілітації хворих з серцево-судинною патологією.

Професор Андрейчин С.М. висвітлив питання можливих проявів алергії у пацієнтів, які зустрічаються в практиці сімейного лікаря. Наголосив на необхідності ранньої їх діагностики та призначення адекватної терапії.

DSC_0419

Особливу увагу привернула доповідь професора Пасєчко Н.В. на тему: ,,Нові підходи до ведення пацієнтів з цукровим діабетом 2 типу та його ускладненнями». Професор детально зупинилася на сучасних препаратах, які сприяють нормалізації глікемії крові та є безпечними щодо виникнення гіпоглікемій, а також навела схеми лікування хворих з цукровим діабетом.

DSC_0424

Доцент Ярема Н.З. загострила увагу сімейних лікарів на питаннях своєчасної діагностики суглобового синдрому та необхідності раннього направлення до профільних спеціалістів (ревматологів) з метою надання вузькоспеціалізованої допомоги.

У зв’язку з наближенням холодної пори року особливу зацікавленість викликала доповідь професора Господарського І.Я. з приводу особливостей лікування грипу та доцільності проведення щорічної вакцинації, особливо у осіб з груп ризику. У своїй другій доповіді автор зупинився на сучасних методах ранньої неінвазивної діагностики фіброзу печінки у хворих на хронічні вірусні гепатити.

Доцент Львівського медичного університету Мироненко О.І. доповідав про клінічні та терапевтичні аспекти психотравми та необхідності своєчасної їх корекції.

В конференції взяли участь 147 учасників, серед них сімейні лікарі та ендокринологи Підволочиського, Козівського, Бучацького, Бережанського, Збаразького, Зборівського районів. Серед гостей доповідачів були присутні: професор Дудар Ірина Олексіївна з інституту нефрології АМН України, м. Київ; доцент Мироненко Олександр Іванович з Львівського державного медичного університету імені Данила Галицького.

Конференція в загальному пройшла успішно, з активним обговоренням дискусійних питань.

Рішення конференції:

1. Ширше впроваджувати в клінічну практику представлені методи діагностики та лікування захворювань внутрішніх органів.

2. Звернути увагу лікарів загальної практики сімейної медицини на подальшу реалізацію пілотного проекту з приводу артеріальної гіпертензії шляхом посилення інформаційного супроводу (статті в обласних та районних виданнях, виступи по радіо та телебаченні).

3. Ширше запровадити в практику використання комбінованих антигіпертензивних препаратів з метою покращення якості життя пацієнтів.

15-16 жовтня 2015 року -

IV Науковий симпозіум з міжнародною участю «Імунопатологія при захворюваннях органів дихання і травлення»

В Тернопільському державному медичному університеті імені І.Горбачевського в жовтні 2015 року відбувся IV Науковий симпозіум з міжнародною участю «Імунопатологія при захворюваннях органів дихання і травлення». Свої напрацювання представили науковці України, Молдови, Польщі і Білорусі.

Sympozium-Imunopatologia-15101176
Sympozium-Imunopatologia-15101181

Від імені ректора ТДМУ, професора Михайла Корди всіх присутніх привітав проректор з наукової роботи, професор Іван Кліщ.

????????????????????????????????????

До учасників конференції з найкращими побажаннями від департаменту охорони здоров’я Тернопільської облдержадміністрації звернулася головний спеціаліст-терапевт цього підрозділу Лариса Матюк.

Під час першого пленарного засідання було заслухано низку доповідей.

Sympozium-Imunopatologia-15101193

Професор кафедри фтизіатрії і пульмонології Львівського національного медичного університету імені Д.Галицького Манана Сахелашвілі виступила з доповіддю «Клініко-імунологічні паралелі при туберкульозі залежно від чутливості МБТ до антимікобактеріальних препаратів.

Sympozium-Imunopatologia-15101222

Завідувач кафедри клінічної імунології, алергології та загального догляду за хворими, професор Ігор Господарськийпроаналізував неінвазивні методи визначення фіброзу печінки та шляхи медикаментозного впливу.

Sympozium-Imunopatologia-15101326

Завідувач кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією, професор Ольга Федорців представила свої напрацювання в доповіді «Epidemiology of allergic diseases among children in Eastern Europe».

????????????????????????????????????

Доцент кафедри внутрішньої медицини №1 Людмила Наумова зупинилася на ураженнях печінки при ендокринопатіях.

Sympozium-Imunopatologia-15101363

Актуальні питання антибіотикотерапії розглянула професор кафедри клінічної фармації Олена Самогальська.

Sympozium-Imunopatologia-15101198

Детальніше на динаміці захворюваності на туберкульоз легень зупинився завідувач курсу фтизіатрії кафедри пропедевтики внутрішньої медицини та фтизіатрії, професор Леонід Грищук.

Доцент кафедри клінічної імунології, алергології та загального догляду за хворими Володимир Городецький доповів про лікування бронхіальної астми, досягнення поточного контролю та зниження майбутніх ризиків.

Використання сучасних індукторів ендогенного інтерферону в лікуванні хворих на неускладнені та ускладнені ГРВІ проаналізувала доцент кафедри клінічної імунології, алергології та загального догляду за хворими Надія Рега.

????????????????????????????????????
????????????????????????????????????

Під час другого пленарного засідання було заслухано 9 доповідей науковців Буковинського державного медичного університету, Вінницького національного медичного університету імені М.Пирогова, Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського, Інституту пневмофтізіології імені К.Драганюка (Молдова) і Державного університету медицини та фармації імені Н.Тестеміцану (Молдова).

Sympozium-Imunopatologia-15101275
Sympozium-Imunopatologia-15101271
Sympozium-Imunopatologia-15101316

Нововведенням заходу стало проведення майстер-класу для майбутніх медиків під загальною темою «Професор – студенту». Професори Ігор Господарський, Ольга Федорців та Леонід Грищук обрали для цього форму наукового диспуту.

«Фактично відбулося вільне спілкування. Всім дуже сподобалося така форма проведення майстер-класу. Молодь ставила питання, а професори відповідали на них. Загалом за кордоном прийнято після конференцій проводити майстер-класи, під час яких студенти, лікарі-початківці і молоді науковці можуть вільно поспілкуватися з професорами чи досвідченими лікарями», – розповів Леонід Грищук.

Sympozium-Imunopatologia-15101164
Sympozium-Imunopatologia-15101166
Sympozium-Imunopatologia-15101172

Багато наукових досліджень було обговорена під час секційних засідань в рамках симпозіуму. Значна частина робіт була представлена англійською мовою в ході роботи англомовної секції.

13 жовтня 2016 року -Міжобласна науково-практична конференція "Сучасні аспекти діагностики і лікування

захворювань внутрішніх органів"

Кафедри пропедевтики внутрішньої медицини та фтизіатрії і внутрішньої медицини №1 медичного факультету Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського організували Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Сучасні аспекти діагностики і лікування захворювань внутрішніх органів», яка відбулася 13 жовтня 2016 року у конференц-залі Тернопільської комунальної міської лікарні №2.

Мета конференції – обговорити актуальні питання діагностики, лікування та профілактики захворювань внутрішніх органів.

З вітальним словом до учасників конференції від імені ректора ТДМУ, професора Михайла Корди звернувся проректор з наукової роботи, професор Іван Кліщ.

Іван Миколайович звернув увагу на актуальність запропонованої тематики конференції, важливість залучення доповідачів різних терапевтичних профілів, наукову і практичну значимість ендокринологічної, кардіологічної, ревматологічної і пульмонологічної тематики доповідей для присутніх сімейних лікарів загальної практики, терапевтів, лікарів профільних спеціальностей, а також лікарів-курсантів та інтернів післядипломної освіти. Проведення такого рівня конференцій, без сумніву, підвищує рівень їх теоретичної і практичної підготовки. Саме завдяки таким заходам науковці мають змогу висвітлити результати досліджень, ознайомитися з науковими здобутками передових наукових терапевтичних шкіл України, взяти участь у дискусіях. На завершення Іван Миколайович побажав усім учасникам конференції плідної праці.

З вітальним словом виступила заступник начальника Тернопільського обласного управління охорони здоров’я Лідія Чайковська, яка звернула увагу на процеси реформування охорони здоров’я. Вона також підкреслила особливу роль сімейного лікаря у веденні хворих з різною терапевтичною патологією. У своїй промові Лідія Чайковська наголосила на розширенні прав пацієнтів, які полягатимуть у праві вибору не лише лікуючого лікаря, а й закладу для надання невідкладної і стаціонарної медичної допомоги.

До початку конференції на адресу оргкомітету надійшло 46 робіт. Серед них тези доповідей з Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського, Національного медичного університету імені О.Богомольця (Київ), Національного фармацевтичного університету (Харків), Буковинського державного медичного університету (Чернівці), Полтавського базового медичного коледжу, Інституту мікробіології та імунології імені І.Мечникова (Харків), Івано-Франківського національного медичного університету, Тернопільського обласного протитуберкульозного диспансеру, Тернопільської університетської лікарні.

Під час двох пленарних засідань учасники конференції мали змогу заслухати та обговорити 27 доповідей.

Професор Володимир Паньків – завідувач відділу профілактики ендокринних захворювань Українського науково-практичного центру ендокринної хірургії, трансплантації ендокринних органів і тканин МОЗ.

З доповіддю виступив завідувач відділу профілактики ендокринних захворювань Українського науково-практичного центру ендокринної хірургії, трансплантації ендокринних органів і тканин МОЗ, професор Володимир Паньків, в якій зазначив про необхідність своєчасної діагностики цукрового діабету, особливо 2 типу. Володимир Іванович наголосив, що саме компенсація цієї недуги веде до зменшення виникнення та прогресування хронічних ускладнень цукрового діабету. Він також додав, що корекція глікемії натще, постпрандіальної глікемії, глікованого гемоглобіну та ліпідограми є запорукою успіху лікування ЦД та його ускладнень.

Людмила Матвієць – канд. мед. наук, асистент кафедри сімейної медицини та амбулаторно-поліклінічної допомоги Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Шупика.

Людмила Матвієць відмітила, що судинні захворювання головного мозку порушують якість життя пацієнта. Хворі з амбулаторним рівнем розладів та поліморфізмом клінічної карти, як правило, звертаються до лікарів первинної ланки сімейної допомоги. Таким пацієнтам рекомендовано призначати такі судинні препарати, як «Вінпоцитин» та «Кавінтон». Серед антидепресантів сімейні лікарі можуть використовувати «Пароксетин».

Професор Надія Скрипник – завідувач кафедри ендокринології Івано-Франківського національного медичного університету.

Завідувач кафедри ендокринології Івано-Франківського національного медичного університету, професор Надія Скрипникзакцентувала увагу на проблемах вузлових захворювань щитоподібної залози у світі, та в Івано-Франківській області зокрема. В своїй доповіді Надія Василівна переконливо довела, що співпраця лікарів УЗ діагностики та ендокринологів дозволять з більшою ймовірністю діагностувати злоякісні пухлинні утвори ЩЗ, вчасно і обґрунтовано направляти хворих на пункцій ну біопсію та оперативне втручання. Цим самим вони будуть сприяти покращанню якості та тривалості життя.

Професор Ігор Садовий – завідувач кафедри терапії та медичної діагностики факультету післядипломної освіти Львівського національного медичного університету імені Д.Галицького.

У своїй доповіді професор Ігор Садовий акцентував увагу на пневмонії як ускладненні вірусних інфекцій. Він зупинився на класифікації та стандартах лікування даного захворювання залежно від класів ризику. Окремо виділив клінічні прояви та лікування стафілококової пневмонії.

Професор Надія Пасєчко – завідувач кафедри внутрішньої медицини №1 Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського.

Професор Надія Пасєчко навела клінічні випадки розбору хворих і показала можливі шляхи ведення пацієнтів на ЦД, залежно від супутньої патології та ступеня компенсації цукрового діабету. Особлива увага у доповіді була приділена сучасним цукрознижуючим препаратам, які тільки починають завойовувати український ринок.

Професор Сергій Андрейчин – завідувач кафедри пропедевтики внутрішньої медицини та фтизіатрії Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського.

Професор Сергій Андрейчин зупинився на діагностиці і лікуванні ХОЗЛ – одним із найбільш частих та важких прогресуючих захворювань дихальної системи, яке залишається значною медико-соціальною проблемою сьогодення. Зокрема наголосив на особливостях лікування в залежності від важкості перебігу хвороби, відмітив ефективність систематичної терапії симбікортом.

Надія Ярема – професор кафедри внутрішньої медицини №1 Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського.

Професор Надія Ярема акцентувала увагу на обґрунтованості призначення комбінованої антигіпертензивної терапії, відповідно до уніфікованого клінічного протоколу з артеріальної гіпертензії Асоціації кардіологів України, європейських та американських рекомендацій, даних доказової медицини, а також виклала стратегію з призначення та дозування основних антигіпертензивних препаратів з метою попередження ускладнень артеріальної гіпертензії, підвищення прихильності хворих до лікування і покращення якості та тривалості їх життя .

Ігор Лопух – доцент кафедри гастроентерології, дієтології та ендоскопії факультету післядипломної освіти Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Шупика.

Доцент Ігор Лопух звернув увагу на критеріях діагностики синдрому подразнення кишківника, значення лабораторного обстеження калу, визначення кальпротектину, лактоферину при підозрі на онкозахворювання шлунково-кишкового тракту. Також розповів про нові тенденції в лікуванні цієї патології.

Надія Ярема – доцент кафедри пропедевтики внутрішньої медицини та фтизіатрії Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського.

У своїй доповіді доцент Надія Ярема відмітила поширеність суглобового синдрому в практиці терапевта, зупинилася на необхідності верифікації етіологічних чинників та зазначила, що саме цей синдром може бути проявом паранеопластичних процесів.

Марія Руда – доцент кафедри пропедевтики внутрішньої медицини та фтизіатрії Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського.

Доцент Марія Руда поінформувала, що віруси грипу в основному передаються від людини до людини повітряно-крапельним шляхом і мають симптоми, схожі з іншими ГРВІ, але є набагато небезпечнішими. Тому перші ж симптоми при захворюванні вимагають особливої уваги. Як зазначила Марія Миронівна, найефективнішим способом запобігти захворюванню залишається вакцинація, проте не варто нехтувати основними правилами під час недуги.

За результатами конференції була прийнята резолюція. Матеріали конференції опубліковані у журналі « Здобутки клінічної та експериментальної медицини».